E-kurs

Nauka języka obcego

Moduł 2 | Rozdział 1

Następny moduł:
Wyznaczanie celów SMART


WprowadzeniePierwsze krokiWskazówkiWięcej materiałówZadania praktyczneTest

Wstęp

Nauka nowego języka ma wiele zalet. Nie tylko ułatwia znoszenie różnych barier, ale czy wiesz, że jest to również dobre dla zdrowia? Jak? Cóż, po pierwsze, poprawia pamięć, ale to nie wszystko, sprawia również, że lepiej komunikujesz się z innymi, zwiększa rozmiar twojego mózgu, sprawia, że lepiej rozwiązujesz problemy i sprawiasz, że jesteś bardziej zaangażowany.

Ponieważ świat staje się coraz bardziej połączony, nigdy nie było lepszego czasu na naukę innego języka, (lub dwóch). Myślisz, że to zbyt trudne? Pomyśl jeszcze raz, jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek i możesz to zrobić w tempie i miejscu, które Ci odpowiada.

Nauka języka obcego nie jest bynajmniej „łatwa” – nic wartościowego nigdy nie jest. Jeśli jesteś gotów zainwestować zarówno czas, jak i wysiłek – z pewnością zbierzesz nagrody i korzyści. W tej części znajdziesz wypróbowane i przetestowane wskazówki, które mogą okazać się przydatne dla Ciebie lub kogokolwiek innego w czasie nauki języka obcego.

Pierwsze kroki

 

Wskazówki, jak nauczyć się języka obcego

1. Wyznacz sobie cele

Pierwszym krokiem do nauki języka obcego jest wyznaczenie sobie pewnych celów. Nauka nowego języka jest czasochłonna i obejmuje również wiele elementów, nad którymi trzeba popracować, niektóre z nich to: słownictwo, wymowa, gramatyka, czytanie, słuchanie i mówienie.

Mając to na uwadze, dobrze jest wyznaczyć sobie możliwe do osiągnięcia cele. Jeśli pomyślisz o wszystkich różnych rzeczach, których musisz się nauczyć, możesz łatwo się sfrustrować, ale jeśli skupisz swoją energię na osiąganiu celów pojedynczo, zobaczysz, że szybka poprawa nie jest niemożliwa. Pomoże Ci to osiągnąć pożądany rezultat.

2. Naucz się słownictwa we właściwy sposób

Wszystkie języki składają się z bajecznie bogatego słownictwa. Każdego dnia nowe słowa wchodzą do języka, a stare słowa zmieniają znaczenie lub nawet całkowicie znikają. Weźmy za przykład język angielski; ma on od 600 000 do 1 miliona słów. Oczywiście nawet rodowici Brytyjczycy nie znają wszystkich tych słów, raczej znają te słowa, których muszą używać na co dzień. Nie całe słownictwo jest niezbędne dla wszystkich ludzi. Lekarz może znać słowa i zwroty, których kelnerka nie zna i odwrotnie. Serwisant może znać słowa, których lekarz nie zna. Słowa, których używa dana osoba, są istotne i specyficzne dla niej, nie jest konieczne, aby znać słowa, które mogą nigdy Ciebie nie dotyczyć.

Dobrym pomysłem jest podejście do nauki słownictwa w uporządkowany sposób. Celem powinno być dobre zrozumienie najbardziej użytecznego słownictwa. Aby móc to zrobić, spróbuj znaleźć słownictwo o wysokiej powtarzalności. Są szanse, że ten rodzaj słownictwa będzie słownictwem, które okaże się najbardziej przydatne.

Możesz korzystać z narzędzi online, takich jak słowniki, a nawet szybkiego wyszukiwania w Google słów o wysokiej powtarzalności. Więcej na ten temat w dziale słownictwa!

3. Studiuj różnymi metodami

Kiedy myślimy o nauce czegoś nowego, większość z nas prawdopodobnie wyobraża sobie książkę, notatnik i nudną naukę. Nie musi tak być, gdy uczysz się języków, ponieważ są one jak żywe organizmy, ludzie używają ich do wyrażania siebie. To dla Ciebie wspaniała wiadomość! Możesz włączyć rzeczy, które Cię pasjonują i które lubisz robić w trakcie nauki, aby nie wydawało się to dużą ilością pracy. Obejrzyj film lub program telewizyjny, słuchaj radia lub piosenek w języku docelowym, zmień język w telefonie komórkowym. Być może jeden z Twoich przyjaciół mówi już w języku, którego chciałbyś się nauczyć, więc poproś go, aby porozmawiał z Tobą o prostych, codziennych sprawach w tym języku. Ważne jest, aby urozmaicać swój plan nauki, ponieważ w ten sposób będziesz wyczekiwać czasu, który musisz przeznaczyć na naukę, zamiast postrzegać to jako obowiązek. Nikt Ci nie powie, że możesz się doskonalić, używając tylko jednego sposobu uczenia się. Jest nieograniczona liczba takich sposobów, ale najważniejsze jest, aby znaleźć ten, który najbardziej Ci odpowiada!

4. Komunikacja

Konfucjusz kiedyś, dawno temu, powiedział: „Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię to i rozumiem”.
Pamiętaj, dlaczego ważne jest, abyś nauczył się języka docelowego, miej to na uwadze i ćwicz tak często, jak to możliwe. Jest to jeden z najlepszych sposobów na zdobycie zaufania do swojej wiedzy i jest to świetny sposób na utrzymanie wysokiej samooceny. Nawet jeśli praktyka obejmuje coś na poziomie początkującym, jak pisanie listy zakupów w języku docelowym lub coś bardziej skomplikowanego, jak zamawianie jedzenia w restauracji, po pomyślnym skomunikowaniu się poczujesz, że wprowadziłeś swoją wiedzę w życie. Nie bój się popełniania błędów, ponieważ najważniejszą częścią komunikacji jest po prostu zrozumieć i być zrozumianym.

Przy każdym rodzaju nauki, gdy nauczysz się teorii, nadszedł czas, aby ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć!

Jak możesz ćwiczyć? Cóż, dzięki technologii to proste!

SPRÓBUJ:

  • Spotkania z inną osobą, która mówi w tym języku. Jeśli nie masz żadnych przyjaciół, którzy są native speakerami lub którzy potrafią mówić w tym języku, poszukaj takiej osoby online. Gry online i portale społecznościowe to świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i nauki języka w tym samym czasie.
  • Znajdź klub konwersacyjny i dołącz do niego. W wielu europejskich miastach istnieją kluby konwersacyjne, które organizują wydarzenia „wymiany językowej”. Spotkania te dają możliwość komunikowania się z native speakerami lub osobami mówiącymi płynnie w danym języku. Możesz wyszukiwać w Internecie te kluby, które znajdują się w Twoim pobliżu. Nie możesz go znaleźć? Dostępne są aplikacje i strony internetowe zaprojektowane do tego celu (np. tandem).
  • Znajdź sobie partnera językowego online. Wypróbuj stronę internetową, taką jak coffee lub My Language Exchange. Strony te łączą ludzi z całego świata, którzy uczą się języka, z ludźmi, którzy są w stanie pomóc w tym zadaniu. Istnieją również gry i czaty głosowe lub czaty tekstowe.
  • Wyjedź za granicę. Udaj się do kraju, w którym mówi się tym językiem. Oprócz wielu okazji do mówienia, będziesz także mógł doświadczyć tamtejszej kultury. Istnieje wiele możliwości wolontariatu za granicą, gdzie w zamian za pracę możesz mieć dostęp do niekończącej się praktyki mówienia. Jeśli jesteś studentem, możesz ubiegać się o staż. Dzięki Europejskiemu Korpusowi Solidarności  można znaleźć wiele stanowisk w całej Europie! Jeśli dobrze radzisz sobie z dziećmi, możesz również pomyśleć o znalezieniu pracy jako au pair.

Korzystanie ze wszystkich lub nawet niektórych z tych wskazówek pomoże Ci zauważyć znaczącą poprawę w nauce języka. Zastanów się, które z nich lubisz najbardziej i próbuj włączyć je do swojej strategii uczenia się, a następnie obserwuj, jak rośnie i rozwija się Twoja pewność siebie i umiejętności!

Więcej materiałów

 

Nadal chcesz kontynuować naukę w ramach tego rozdziału? Nie martw się, dokonaliśmy wyboru dalszych materiałów, z których możesz skorzystać, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Po prostu kliknij na linki i kontynuuj naukę!

  1. 7 Korzyści z nauki języka obcego
  2. 12 zasad nauki języków obcych w rekordowym czasie
  3. Porady dotyczące nauki nowego języka od osób, które mówią w nim do 16 roku życia
  4. Nauka języka – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć
  5. 10 najlepszych sposobów na naukę nowego języka

Zadania praktyczne

 

Stwórz oś czasu dla procesu uczenia się i wybierz małe osiągalne cele dla każdej z kategorii: słownictwo, gramatyka, wymowa itp. Na przykład w ciągu miesiąca nauczę się 30 nowych słów, 2 rozdziałów gramatycznych itp.

 

Pomyśl o 5 nowych słowach, których nauczyłeś się ostatnio. Określ, w jaki sposób się ich nauczyłeś. Czy to było wtedy, gdy czytałeś coś lub słuchałeś piosenki, a może słyszałeś, jak ktoś to mówi? Gdy zdasz sobie sprawę, jaki jest najlepszy sposób uczenia się, spróbuj wdrożyć tę samą strategię do nauki również innych części języka.

 

Przygotuj długopis i notatnik i obejrzyj krótki klip wideo na YouTube w języku, którego się uczysz. Wybierz temat, który Cię interesuje, krótki film, a nawet kreskówkę. Podczas oglądania skup się na maksymalnie 5 słowach lub frazach, których wcześniej nie słyszałeś. Zanotuj je, wstrzymaj wideo, jeśli zajdzie taka potrzeba. Po zakończeniu filmu spróbuj znaleźć dla nich tłumaczenie i ćwicz ich wypowiadanie, zwracając uwagę na swoją wymowę. Możesz także nagrać siebie i posłuchać swojej wymowy.

 

Poszukaj informacji online, aby dowiedzieć się, co dzieje się w zakresie nauki języków w Twojej okolicy, czy możesz znaleźć jakieś nieformalne grupy czatujące? Media społecznościowe są dobrym narzędziem do znajdowania takich grup. Jeśli ich nie ma, to dlaczego nie pomyśleć o samodzielnym ich założeniu!?

 

Wypróbuj stronę internetową, taką jak CoffeeBreak Languages lub My Language Exchange. Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z konfiguracją i usługami oferowanymi przez te witryny. Mogą być bardzo przydatne, gdy zaczniesz ćwiczyć język, którego się uczysz.

 

Test