E-kurs

Autorefleksja nad uczeniem się

Moduł 1 | Rozdział 8

Następny moduł:
Podtrzymywanie motywacji


WprowadzeniePierwsze krokiWskazówkiWięcej materiałówZadania praktyczneTest

Wprowadzenie

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę nauki języka obcego jest autorefleksja. Patrząc wstecz na swoją naukę, możesz dowiedzieć się, jakie są twoje mocne i słabe strony i ustalić lepszy sposób pracy nad swoimi celami edukacyjnymi. Autorefleksja może pomóc w monitorowaniu postępów w nauce i osiągnięć, ale także w powtórzeniu tego, czego się nauczyłeś. To świetny sposób na aktywizację umysłu i poprawę pamięci, co też może wzmocnić znajomość nowego języka. Nauka nawyku autorefleksji ma kluczowe znaczenie dla Twojego sukcesu i możesz to zrobić, włączając kilka prostych i krótkich czynności do codziennej rutyny uczenia się.

Pierwsze kroki

Wskazówki

1. Refleksja nad uczeniem się

Refleksja nad uczeniem się może wydawać się skomplikowana, ale tak naprawdę jest bardzo przydatnym narzędziem, które możesz wykorzystać. Uczymy się różnych umiejętności i zdobywamy wiedzę, gdy idziemy przez życie, ale rzadko myślimy o tym, w jaki sposób się uczyliśmy. Powodów tego jest wiele, być może ostatni raz nauczyliśmy się czegoś nowego podczas formalnej edukacji i byliśmy tak skoncentrowani na przejściu do następnej fazy, że nigdy tak naprawdę nie pomyśleliśmy o procesach, przez które przechodzimy i dlaczego przez nie przechodzimy. Kiedy zmieniamy formal-ne uczenie się na nieformalne, zmieniają się nasze motywacje do uczenia się. Wtedy ważna staje się refleksja nad uczeniem się. Kiedy nie masz dużo czasu na naukę nowego języka, musisz sprawić, by liczyła się każda chwila. Gdy włączysz refleksję do swojego procesu uczenia się, powoli, ale z całą pewnością zauważysz, że twoja zdolność uczenia się wzrasta.

2. Zrozum swój proces uczenia się

Zrozumienie procesu uczenia się oznacza, że poświęcamy czas na zrozumienie materiału, nad którym pracujemy i jego koncepcji, jak dobrze możemy wdrożyć to, czego się nauczyliśmy i zdać sobie sprawę, które strategie uczenia się działają na ciebie. Pomoże to nam również zrozumieć i uświ-adomić sobie, które części procesu uczenia się najbardziej lubimy, jakie są nasze preferencje i jak się z nimi czujemy. Co najważniejsze, pomoże nam to skupić się na naszych celach, aby wiedzieć, gdzie i kiedy planujemy wdrożyć coś, czego się nauczyliśmy i co mamy nadzieję osiągnąć.

Zastanawiając się nad naszym procesem uczenia się, możemy zadać sobie następujące pytania:

  • Które części materiału dobrze rozumiem? Skąd mam wiedzieć, że dobrze rozumiem ten materiał? Jak mogę sprawdzić, czy to rozumiem?
  • Z którymi częściami materiału się zmagam? Z czym konkretnie się zmagam i dlaczego? Czy mogę sformułować konkretne pytania dotyczące części materiału, z którą się zmagam?
  • Czy są jakieś zmiany, które mogę wprowadzić w moim procesie uczenia się, aby był łatwiejszy ?
  • Czy powinienem poprosić kogoś innego, aby pomógł mi w mojej refleksji nad uczeniem się lub w samym uczeniu się? Jeśli tak, to jakie pytania powinienem zadać i kto jest dobrą osobą, która mi w tym pomoże?

3. Uświadomienie sobie procesu uczenia się

Uświadomienie sobie naszych własnych procesów myślowych, sposobu, w jaki się uczymy i sposobu, w jaki powinniśmy się uczyć, jest pierwszym krokiem do wzmocnienia naszej zdolności uczenia się. Refleksyjne uczenie się umożliwia ocenę „dlaczego” i „jak” się uczyć, a także co należy w rezultacie zrobić. Jeśli stanie się to częścią twojej rutyny, łatwo będzie ci opisać, czego musisz się nauczyć i jak.

Metapoznanie to proces uświadamiania sobie drogi, którą musisz podjąć, aby „zapełnić lukę” między tym, co wiesz, a tym, czego musisz się nauczyć. Refleksja nad nauką oznacza, że jesteś świadomy swoich celów i wiesz dokładnie, jak powinieneś je osiągnąć.

Oznacza to na przykład, że zadasz sobie pytanie, jak dobrze rozumiesz każdy temat i wiesz dokładnie, na czym powinieneś się bardziej skupić i/lub któremu tematowi powinieneś poświęcić więcej czasu.

4. Zmień strategie, których używasz

Część autorefleksji to zrozumienie, jakie rodzaje zadań pomagają nam najbardziej się poprawić i przy jakich czujemy się najbardziej komfortowo. Wszyscy lubimy zdobywać informacje na różne sposoby. Czasami przyczyna braku postępu lub postęp, który jest wolniejszy niż byśmy chcieli lub oczekiwali, może być tak prosta- na przykład brak dostępu do materiałów w takiej formie, która nam najbardziej odpowiada. Reagujemy na różne bodźce i odkrywamy, który jest dla nas najbardziej odpowiedni. Nie myśl, że istnieje jeden sposób na poprawę umiejętności językowych. Jeśli pracujesz nad poprawą swoich umiejętności słuchania i nie lubisz odpowiadać na pytania, a naprawdę uczysz się najlepiej, gdy robisz notatki, dostosuj sposób uczenia się do tego, co najlepiej na Ciebie działa. Pomoże Ci to w pełni wykorzystać potencjał, zmniejszyć stres związany z nauką, zwiększy pewność siebie i zainspiruje Cię do większej ciekawości związanej z nauką.

5. Popraw własne błędy

Ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę z procesów, przez które przechodzimy podczas nauki, aby zrozumieć, do czego jesteśmy zdolni i jakie postępy robimy. Jednym ze sposobów, aby zacząć być świadomym, jest dokładne przyjrzenie się naszym błędom. Są normalną i mile widzianą częścią tej podróży, w której jesteś. Nie bój się błędów, po prostu je skoryguj! Kiedy dobrze poznasz swoje umiejętności, w czasie pracy nad poprawą nie stracisz czasu na ćwiczenie czegoś, w czym już jesteś dobry, i będziesz mógł skupić swój czas i energię na poprawie rzeczy, które wymagają Twojej uwagi. Może się to wydawać trudne, ale jest bardzo skuteczne. Ilekroć wykonujesz jakiekolwiek zadanie, które wymaga czytania ze zrozumieniem, pisania, wypełniania luk lub odpowiadania na pytania, nie sprawdzaj, czy Twoje odpowiedzi są poprawne, czy nie, i idź dalej. Aby naprawdę aktywnie zaangażować się w proces uczenia się, spróbuj zapisywać wyjaśnienia do każdej z błędnych odpowiedzi.

Więcej materiałów

Czy nadal chcesz kontynuować naukę związaną z tematem tego rozdziału? Nie martw się, dokonaliśmy wyboru dalszych materiałów, z których możesz skorzystać, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Po prostu kliknij na linki i kontynuuj naukę!

  1. Zarządzaj procesem oceny
  2. Bullet journal do nauki języków
  3. Rola autorefleksji w uczeniu się i rozwoju
  4. Praktyka refleksyjna – myślenie o tym, jak coś robisz
  5. Dlaczego refleksja zachęca do lepszego uczenia się

Zadania praktyczne

 

Karty pytań mogą pomóc ci lepiej zrozumieć siebie i swoje postępy w nauce. Po zakończeniu codziennej nauki zastanów się nad swoimi osiągnięciami, zadając sobie kilka prostych pytań. Na przykład, czego się dzisiaj nauczyłem? Albo co było dziś najtrudniejsze do nauczenia? W ten sposób możesz zrewidować to, czego się nauczyłeś i lepiej zrozumieć trudne części procesu uczenia się. Jeśli nie osiągnąłeś wszystkich celów edukacyjnych, możesz pomyśleć o tym, jak to zmienić i co zrobić, aby następnym razem nauka była bardziej efektywna. Pomoże Ci to skupić się na mniejszych, codziennych celach i śledzić swoje osiągnięcia krok po kroku, zamiast wracać do tego dopiero pod koniec procesu nauki języka. Dokonanie tylko jednej autorefleksji pod koniec procesu uczenia się może przynieść zbyt wiele informacji zwrotnych na raz i może być trudno uświadomić sobie, co musisz poprawić i czego się nauczyłeś.

Kliknij tutaj, aby pobrać karty pytań do autorefleksji.

 

W refleksji nad nauką przydaje się zapisywanie postępów w formie dziennika lub pamiętnika. Najprostszym sposobem na rozpoczęcie dziennika jest udzielenie odpowiedzi na szybkie pytania karciane wymienione powyżej. Zapisz odpowiedzi na koniec każdej codziennej sesji edukacyjnej (na papierze lub w cyfrowym notatniku), abyś zawsze mógł do nich wrócić i zobaczyć, ile się nauczyłeś i co poprawiłeś. Możesz zachować krótkie i proste obserwacje, ale mogą to być także dodatkowe przemyślenia i pomysły na poprawę nauki. Dodaj szkice lub inne symbole wizualne do swojego dziennika i całkowicie dostosuj go do swoich potrzeb.

Pisanie dziennika można też prowadzić w postaci plików audio lub wideo. Zamiast zapisywać swoje obserwacje, możesz nagrać siebie mówiącego o nich. Możesz też edytować swoje dzienniki wideo za pomocą bezpłatnych edytorów wideo online, takich jak WeVideo lub Journey i w zabawny sposób zastanowić się nad swoją nauką języka. Nie zapomnij jednak o refleksji nad krótkoterminowymi, codziennymi osiągnięciami.

 

Karty wyjścia służą do bardzo dokładnego pomiaru naszego sukcesu. Są dość łatwe do wykonania, gdy wiesz, jakie są Twoje cele związane z daną lekcją. Może to być jeden z najskuteczniejszych sposobów nauki języka, ponieważ łatwo jest stracić motywację, jeśli nie jesteś pewien, dlaczego w ogóle się czegoś uczysz. Dobrym przykładem może być decyzja o nauczeniu się 5 nowych zwrotów podczas każdej sesji edukacyjnej w ciągu tygodnia. Gdy już wiesz, że jest to Twój cel na ten okres, możesz utworzyć kartę wyjścia. W karcie wyjścia oceniasz zadania wykonane w zależności od tego, czy i jak dobrze je wykonałeś. Twoja karta wyjścia może zawierać zadania takie jak: Powtórz 10 nowych zwrotów, których się nauczyłeś. Czy potrafisz użyć wszystkich tych zwrotów w zdaniach? Czy używanie tych nowych zwrotów sprawia ci przyjemność i do jakiego stopnia?. Możesz także wyróżnić zwroty, których jeszcze nie opanowałeś, wtedy karta wyjścia może być również przydatnym narzędziem do korekty.

Przygotuj różne karty wyjścia. Mogą to być trzy różne buźki, które wskazują na poziom satysfakcji po wykonaniu zadań. Mogą mieć początki zdań, które musisz skończyć, na przykład takie:

  • Rozumiem….
  • Wcześniej nie wiedziałem … ale teraz wiem …
  • Nadal mam problem z…
  • Jedną ważną rzeczą, którą dziś zrobiłem, jest …

Wymień wszystkie techniki uczenia się, których używałeś do tego momentu i uszereguj je według tego, jak są dla Ciebie skuteczne. Po uświadomieniu sobie, które techniki są pomocne, a które nie, zastanów się, dlaczego tak jest. Spróbuj zapisać powody. Następnie wymień różne sposoby dostosowania zadań do Twojego stylu uczenia się. Może lubisz diagramy, używanie ko-lorów, tworzenie list i sekwencjonowanie. Nie ma znaczenia które wybierasz, ważne jest, abyś zidentyfikował swoje mocne strony i je wykorzystał. Pomoże Ci to bardziej aktywnie zaangażować się w proces uczenia się.

Wybierz rodzaj zadania, którego nie lubisz wykonywać, może to być rozumienie ze słuchu, pisanie, wypełnianie luk itp. Wykonaj to ćwiczenie, a po sprawdzeniu odpowiedzi, zapisz wyjaśnienia do każdej błędnej odpowiedzi. W ten sposób możesz bardziej zdać sobie sprawę z tego, co pomaga Ci się uczyć. Możesz zobaczyć, że znasz odpowiedzi, ale byłeś rozproszony, myśląc o czymś innym, a może wykonałeś ćwiczenie o porze dnia, która Ci nie odpowiada. Możesz zidentyfikować obszary, nad którymi musisz pracować więcej, a po pewnym czasie może się okazać, że masz bardzo mało do wyjaśnienia, ponieważ teraz rozumiesz, co pomaga Ci się uczyć, co utrzymuje twoją produktywność, a może nawet sprawia, że teraz już lubisz zadania, o których nie myślałeś, że Ci odpowiadają.

Test