Logo Learning Foreign Languages Online

Lęk przed językiem obcym i samodzielna nauka 

Lęk podczas nauki języka został szeroko zbadany i zidentyfikowano wiele elementów jako potencjalne przyczyny. Ustalono, że niepokój w nauce języka obcego, negatywnie wpływa zarówno na biegłość, jak i tempo przyswajania języka. Niepokój związany z nauką języka obcego może wynikać z wielu czynników; niektóre z nich obejmują ucznia, nauczyciela, podejście instruktażowe lub metodologię. Źródłem lęku może być również niska samoocena, fałszywe założenia dotyczące nauki języka, niekorzystne spotkania z obcym językiem lub kulturą lub ogólne doświadczenia związane z nauką języka (Russell, 2020). 

Lęk językowy to „wyraźny zespół postrzegania siebie, przekonań, uczuć i zachowań związanych z nauką języka, wynikający z wyjątkowości procesu uczenia się języka” (Horwitz, Horwitz i Cope; 1986). Pamiętaj, że nauka języka w naturalistycznym środowisku, na przykład poprzez podróż, nie ma związku z rodzajem niepokoju, który towarzyszy nauce języka w tradycyjnej klasie lub online. Przeciwnie, samodzielna osoba ucząca się języka obcego online może mieć przewagę, ponieważ nie musi zmagać się z obawą przed komunikacją, co jest widoczne w fizycznych salach lekcyjnych. Cierpią jednak na lęk przed testami, „tendencję do patrzenia z niepokojem na konsekwencje nieodpowiednich wyników w sytuacji oceniającej” (Sarason, 1984, s. 214). 

Niektórzy uczniowie nie są dobrymi kandydatami do nauki języków online, zwłaszcza ci, którym brakuje motywacji i/lub samodyscypliny niezbędnej do przejęcia odpowiedzialności za własną naukę. Ponadto osoby uczące się online muszą przeznaczyć wystarczająco dużo czasu, aby ukończyć kurs na czas, poprosić o pomoc w razie potrzeby i być chętnym do nauki pomimo emocjonalnej i fizycznej izolacji od swoich rówieśników (Russell i Murphy-Judy, 2020; White, 2010). Niektórzy uczniowie z wysokim poziomem lęku językowego mogą zdecydować się na zapisanie na kurs online, ponieważ chcą komfortu anonimowości i pewności, że nie będą musieli tak często uczestniczyć w ćwiczeniach z mówienia lub kontaktować się z innymi uczniami (Pichette, 2009). W rezultacie uczniowie mogą odczuwać niepokój związany zarówno z językiem, jak i korzystaniem z technologii instruktażowych używanych do komunikowania się w języku docelowym. Osoby uczące się języka online są jednak zazwyczaj zobowiązane do interakcji z innymi uczniami i ewentualnym nauczycielem w języku docelowym za pomocą narzędzi audio i wideo. Mówiąc dokładniej, aby usprawnić proces uczenia się i zmniejszyć niepokój, uczniowie muszą znaleźć sposób na prowadzenie synchronicznych rozmów z native speakerem. 

Strategie przezwyciężania lęku 

  • Strach przed negatywną oceną, lęk przed sprawdzianem i obawa przed komunikacją są najczęstszymi czynnikami wpływającymi na samokształcenie uczniów w zakresie nauki języków obcych. Osoby uczące się języków, które mają niską samoocenę, negatywną samoocenę lub ogólny brak pewności co do swoich umiejętności językowych, mogą być bardziej podatne na niepokój (Almekhlafy, 2020). Wykazano, że stosowanie technik, w tym ćwiczeń uważności, terapii poznawczo-behawioralnej i technik relaksacyjnych, pomaga uczącym się języka przezwyciężyć lęki i szybciej robić postępy. Następujące strategie mogą być stosowane w celu przezwyciężenia niepokoju lub strachu w nauce języka obcego. 

Skup się na celu: komunikacji 

Bezbłędne mówienie nie jest celem nauki języka obcego. Oprócz absurdalnej presji, jaką na ciebie wywiera, oczekiwanie, że będziesz mówić bez błędów, jest również szalenie nierozsądne. Dlatego ważne jest, aby skoncentrować się wyłącznie na komunikacji. Ale musisz znać wystarczającą liczbę słów, aby to zrobić, więc rozwijaj swoje słownictwo. Korzystaj ze słowników online z możliwością odtworzenia wymowy, którą możesz naśladować, i upewnij się, że znasz najbardziej typowe rzeczowniki i czasowniki w języku docelowym. Korzystne będzie zobowiązanie się do opanowania określonej liczby rzeczowników i czasowników pospolitych – na przykład ucz się jednego nowego słowa dziennie – a następnie jak najczęściej rozmawiaj z native speakerami, aby ćwiczyć nowe słownictwo. Przenieś nacisk z precyzyjnego mówienia na komunikację, a poczujesz, jak napięcie znika i najprawdopodobniej popełnisz mniej błędów! 

Załóż osiągalne cele! 

Jeśli twój perfekcjonizm powoduje, że dążysz do tego, co nieosiągalne, nie posuniesz się zbyt daleko w nauce języka. Upewnienie się, że cele nauki języka są rozsądne i osiągalne, pomoże ci uniknąć gorszego samopoczucia, gdy nie będziesz w stanie ich osiągnąć. Perfekcjonizm i lęk związany z nauką języka obcego wzajemnie się napędzają. Oto kilka przykładów typowych nieosiągalnych celów nauki języka i ich odpowiedników w rzeczywistości: 

  • Nierealistyczne: Nawet jeśli dopiero zaczynam, będę mówić bezbłędnie, jeśli będę ćwiczyć i uczyć się naprawdę ciężko. 
  • Realistyczne: nie mogę oczekiwać, że uniknę używania zniekształconej terminologii. Aby mowa stała się płynna, muszę przejść przez wiele etapów. To, co mogę zrobić, to śledzić, ile błędów popełniam, starając się robić ich mniej. 

Przekształć nieproduktywne pomysły! 

Być może znasz termin „błąd poznawczy”, które odnosi się do nieprawidłowych, irracjonalnych i negatywnych procesów myślowych. Na przykład możesz pójść na imprezę i powiedzieć: „Ludzie tam nie będą mnie lubić”, nawet jeśli nie masz pojęcia, jak na ciebie zareagują. Poza tym, jak zupełnie obcy ludzie mogą mieć o tobie opinię? Nadszedł czas, aby zidentyfikować zniekształcenia poznawcze, które utrudniają osiąganie sukcesów w nauce języka. Możemy złapać się na gorącym uczynku, jeśli potrafimy zidentyfikować, czym one są. Niektóre z najczęstszych błędów poznawczych związanych z nauką języka to: 

Powinien: „Powinienem już mówić płynnie”. 

Personalizacja: „Ze względu na mój zagraniczny akcent kasjer był dla mnie wyjątkowo niemiły”. 

Filtrowanie: „Po prostu mówiłem z perfekcyjną gramatyką i doskonałą płynnością, ale liczy się tylko jedno słowo, które źle wymówiłem”. 

Uogólnienie: „Równie dobrze mógłbym się poddać, ponieważ ten jeden native speaker nie mógł mnie zrozumieć, kiedy lata temu próbowałem mówić po włosku”. 

Błędy kontrolne: Moje życie jest tak zajęte pracą i rodziną, że nigdy nie będę miał okazji nauczyć się francuskiego, więc nic na to nie poradzę, jeśli jest źle. 

Lęk przed językami obcymi jest nieprzyjemny, ale z pewnością wyżej wymienione wskazówki mogą znacznie ułatwić walkę z nim.” Nie pozwól, aby lęk utrudniał Ci naukę języka! 

Facebook: https://www.facebook.com/lfloproject    

Twitter: https://twitter.com/LearningLangu18    

Instagram: https://www.instagram.com/lflo_project/

Resources:  

Almekhlafy, S. S. A. (2020). Online learning of English language courses via blackboard at Saudi universities in the era of COVID-19: perception and use. PSU Research Review, 5(1), 16-32.  

Horwitz, E. K., Horwitz, M. B., & Cope, J. (1986). Foreign language classroom anxiety. The Modern language journal, 70(2), 125-132.  

Kawa, S. (2023). Strategies for reducing anxiety in language learning: Measuring the effective techniques for managing anxiety in the language learning process.  

Pichette, F. (2009). Second language anxiety and distance language learning. Foreign Language Annals, 42(1), 77-93.  

Russell, V. (2020). Language anxiety and the online learner. Foreign Language Annals, 53(2), 338-352.  

Russell, V., & Murphy-Judy, K. (2020). Teaching language online: A guide for designing, developing, and delivering online, blended, and flipped language courses. Routledge.  

Sarason, I. G. (1984). Stress, anxiety, and cognitive interference: reactions to tests. Journal of personality and social psychology, 46(4), 929.  

White, C. (2003). Language learning in distance education. Cambridge University Press.  

Reaves, L. (2022). 4 Trusted Tips for Overcoming Foreign Language Anxiety.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *